|
V letošním roce uplynulo 70 let od konce II. světové války. Protože je třeba si připomínat, co se v historii odehrálo, objednali jsme na naši školu putovní výstavu zaměřující se na problematiku holocaustu (20 výstavních panelů s texty a dobovými fotografiemi). „Příběh jednoho kufříku“ mohl začít…
Putovní výstavy, která byla zpracována na motivy knihy „Hanin kufřík“, se ujali žáci 9. ročníku. Pro své mladší spolužáky si připravili poutavé vyprávění o osudech židovské dívky Hany Brady a její rodiny. Seznámili je se situací v Novém Městě na Moravě v druhé polovině třicátých let minulého století, kdy začíná nacistická okupace. Do té doby žila Hana i její bratr Jiří stejný život jako všechny ostatní děti… Vše se ale pro ně změnilo, přišly různé zákazy, ztráta rodičů a nakonec transport do Terezína a poté do Osvětimi. Z celé rodiny se konce války dočkal pouze Jiří.
Síla této výstavy byla v tom, že se žáci seznámili s jedním konkrétním příběhem dívky podobného věku jako oni sami a na něm si pak lépe mohli představit celé to tragické období nacistické okupace a persekuce Židů. Z jejich reakcí bylo patrné, že je tento příběh zaujal a oslovil.
Zároveň je také třeba na tomto místě poděkovat žákům z 9. ročníku za jejich zodpovědný přístup k tématu, které pro ně určitě nebylo vůbec jednoduché.
Mgr. Iva Mráčková

|